Messages from Our Students

Ayşen ÖĞÜT (2013 mezunu)

 

Merhaba Arkadaşlar,

Benim hikayem Atılım Üniversitesinde 5 sene önce başladı. İlk olarak üniversite için tercih kılavuzunda Atılım Üniversitesini gördüm ve araştırmaya başladım. Üniversite Tercih günlerinde Atılım üniversitesini tercihlerim arasına yerleştirirken kafamda bir sürü soru işareti vardı. En çok istediğim Psikoloji bölümünü burslu ve ilk tercihim olarak yazmıştım. Vakıf üniversitesinde bursum düşer mi korkusu ya da eğitim dili İngilizce olduğundan derslerde başarılı olabilir miyim kaygısı vardı. Okul biraz uzak kalıyordu ancak istediğim meslek için bazı zorluklara katlanmak gerektiğine inanıyordum. Üniversitenin hazırlık okulunu bitirdikten sonra lisans hayatına başlamıştım. Derslerin İngilizce olmasından dolayı ilk sene biraz yorucu geçmişti ancak hocalarımızın her türlü desteğiyle birinci sınıfı başarılı şekilde atlatmıştım. Bu şekilde başarılı bir dönem geçirmemde en çok hocalarımızın bizim için uyguladığı ofis saati sistemi etkili olmuştur. Biz bu sayede kafamıza takılan her şeyi 4 sene boyunca ofis saatlerinde sorabildik. Atılım Üniversitesi Psikoloji bölümünün ayrıcalıklarından biri olan öğrenci danışmanlığı sistemi, öğrenciler için her üniversitenin sağladığı bir imkan değildir. Öğrenci danışmanlığı sistemi ile gerek dersler konusunda gerek alan seçme konusunda hocalarımız bizim yanımızda olmuştur. Psikoloji bölümünün laboratuarlarının olması ise uygulama için kendimizi yetiştirmede etkilidir.

Yeni mezun biri olarak, Ankara Üniversitesi Aile Danışmanlığı yüksek lisansına devam ediyorum ve aynı zamanda rehabilitasyon merkezinde çalışıyorum. O korktuğumuz İngilizcenin kıymetini şu günlerde daha iyi anlıyorum. Yüksek lisans derslerinde sürekli araştırma yapmak gerekiyor ve Psikoloji kaynaklarının çoğu İngilizce. Değerli hocalarımız lisans süresi boyunca bizlere bilimsel araştırma nasıl yapılır öğretmiştir. Bunların ayrıcalığını hem yüksek lisansta hem de çalıştığınızda daha iyi anlıyorsunuz.

Atılım Üniversitesi Psikoloji bölümünü düşünen adaylara kesinlikle Atılım Psikolojiyi öneririm. Gerçekten Psikoloji anlamında kendinizi donanımlı yetiştirmek istiyor ve kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız hiç düşünmeyin derim.

Her zaman yanımda olan hocalarıma, bizlere verdikleri emekler için ve her şey için teşekkürü bir borç bilirim. 

 

Elif CETE (2009 mezunu)

 

Psikoloji Atılım'da daha güzel…

Her şey 2004 yılında 3 saat süren bir sınavla başladı. Hayat o tazecik yıllarında hayatıyla ilgili kararlar vermeye zorlanan her genç için aynıydı. Ama ben ve benim gibi yolu Atılım’a düşenler için farklıydı.. Hala farklı.. Atılım Üniversitesi için de durum farklı değildi. Çünkü Atılım'da ilk defa Psikoloji bölümü var olacaktı ve Psikoloji bölümüne taze beyinler, ergenliği elinin tersiyle iterek geleceğe güvenle, bilgiyle kucak açacak öğrenciler alınacaktı ve ne güzel ki bunlardan biri de ben olacaktım.

Herkes için konuşulması lüks olmaktan çıkan bir dille, bilimi tüm Dünya’da rahatlıkla takip edeceğim İngilizce ile yola başladım. Önceleri Hazırlık Okulu’nda geçen yılımda, ilk Psikoloji öğrencileri toplantısında tanıştım bölümdeki güler yüzlü, anlayışlı, bildiklerini ve deneyimlerini bizlerle paylaşmaktan hiçbir zaman çekinmeyen bölüm hocalarımızla.... Daha Hazırlık Okulu'nda bizlere bu kadar değer veren, bölümle ilgili beklentilerimizi, isteklerimizi ve çekincelerimizi paylaşmamızı isteyen akademisyenlere sahip olmak yeterince şaşırtmıştı hepimizi.

Ve Psikoloji…

            Psikoloji bölümünde hangi dersleri aldığım, hangi derslerde neler öğrendiğim, neleri araştırdığım.. daha bugün bile tazeliğini korumaktayken, bu satırları yazıyor olmaktan gerçekten onur duyuyorum. Okullarda öğretilen bilgilerin kalıcılığı sorgulanırken, 2009 yılında Atılım Üniversitesi, Psikoloji Bölümünden mezun olan bir insanın, sayfalar dolusu bir Psikoloji kitabını hala aklında tutması, dersler hakkında hala söyleyecek şeyi, anımsayacak bilgileri olması sanırım, sadece öğretmeyi değil, öğrenmeyi sevdirmeyi de kendine ilke edinen  akademisyenlerin olduğu bir bölümle mümkündür.

            Bölümü burslu bitiren biri olarak açıkça söylemeliyim ki, burda kimsenin sizin bursunuzda gözü yok, aksine onu korumak ve kollamak adına, derslerinizde, okuduğunuz kaynaklarda, yaptığınız bilimsel çalışmalarda her zaman sıcaklığını ve desteğini sizden esirgemeyen akademisyenler var.

            Bu bölümde okumanın benim hayatımda derin ve çok güzel izler bıraktığını söylememe gerek yok; çünkü bu satırları yazarken yaşadığım taze heyecan, her şeyin özeti. Özgüven, bir yığın bilgi, yeni bilgilere açık olma cesareti, sorumluluk alma heyecanı gibi bir dolu kazancım olduysa bunun için Atılım-Psikoloji tek hak sahibidir.

            Hacettepe Üniversitesi, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Tezli Yüksek Lisans Öğrencisi ve aynı zamanda Cerence Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurum Müdürü olarak bu satırları yazmak, bir selam; bir minnet geçmişime, bölümüme... 

 

Sanem KÜÇÜKKÖMÜRLER (2010 mezunu)

 

Üniversite tercihi sırasında öğrencilerin doğal olarak bazı endişeleri olabiliyor, benim de başlamadan önce taşıdığım endişeler gibi. Mesela bir vakıf okulunda okumak, eğitim kalitesi konusunda öğrencilerin tereddüt yaşamasına neden olabiliyor. Ayrıca eğitim dilinin İngilizce olması da okul başarısı adına göz korkutucu olabiliyor. Atılım Üniversitesi psikoloji bölümüne başlamadan önce benim de bu konularda tereddütlerim vardı, ama zaman içerisinde endişelendiğim bu iki konunun da Atılım Üniversitesi psikoloji bölümünde okumamın avantajları olduğunu fark ettim.
 
Bölümümüzde mükemmeliyetçi ve samimi bir eğitim anlayışı bulunmaktadır. Bölümdeki bütün hocalarımız ODTÜ mezunu ve alanlarında uzman kişilerdir. Özellikle bölümümüzün mükemmeliyetçi anlayışı sayesinde, Atılım üniversitesi psikoloji bölümü öğrencilerine psikolojinin birçok alt dalına yönelik kaliteli bir eğitim verilmektedir. Bütün bölüm hocalarımız da samimi, destekleyici ve her daim yardıma hazır kişilerdir. Başka üniversitelerdeki arkadaşlarınızdan hocalarına ulaşmak için yaşadıkları zorlukları duyabilirsiniz ama bizim bölümümüzde hiç yaşamayacağınız bir durumdur bu. Hocalarımız her zaman samimiyetle bize yardımcı olmaya hazırdırlar ve hiç çekinmeden bütün sorularımızı dersle ilgili olsun olmasın yanıtlarlar.
 
İngilizce eğitim almak ise her ne kadar başlarda göz korkutucu olsa da özellikle akademik literatüre hakimiyet açısından öğrencilere avantaj kazandırmaktadır. Eğer benim gibi daha önceden İngilizce eğitimi almamış iseniz, İngilizce eğitim ilk başta sorun yaşamanıza neden olabilir ama zamanla sorun olmaktan çıkıp olağan bir şeye dönüşecek ve Atılım Üniversitesi psikoloji bölümünde okumanızın avantajlarından biri haline gelecektir.
 
Atılım üniversitesi psikoloji bölümünde birçok imkandan faydalanma şansınız olur. Mesela psikolojinin her alt alanına yönelik dersler alırsınız ki bu psikoloji bilimini daha iyi anlamanıza ve, yetenek ve ilginiz doğrultusunda geleceğe dair doğru seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır. Ders içerikleri gereği birçok araştırma yapma şansınız olacaktır. Böylece akademik çalışma süreçleri ve uygulamaları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Ayrıca bir çok üniversitede bulunmayan ya da bulunsa bile yüzeysel işlenen dersleri alma imkanınız olacak ki bu derslerin bazıları yüksek lisans seviyesinde verilen derslerdir. Bir diğer sağlanan imkan da öğrenci asistanı olarak çalışabilme imkanıdır. Bu süre içerisinde öğrencilere ilgilendikleri alandaki bir hocanın araştırmasına katılma imkanı sunuluyor ve bu imkanın derslerle kazanılamayacak deneyimler getirdiğine inanıyorum. 
 
Sonuç olarak, lisans süreci zor ve yoğun bir süreç olsa da; psikoloji bilimi, içine girdikçe insanı çalışmaya daha çok motive eden, öğrenme isteğini arttıran ve bu nedenlerle sürecin zorluğunu bile sevdiren bir eğitim sürecini içeriyor. Ama bu alanı sevmemizde hocalarımızın ve bölümümüzün lisans müfredatının da büyük etkisi olduğuna inanıyorum.
 
Okulda kazandığım bütün deneyimlerim ve bilgim sonucunda, bu sene ODTÜ Sosyal Psikoloji yüksek lisans programına kabul edildim. Hedeflerimi gerçekleştirmemde bana her türlü desteği tüm samimiyetleriyle sağlayan hocalarıma teşekkür ediyorum. Sizden kişisel ve profesyonel açıdan çok şey öğrendim. 

 

Duygu Özlem BİÇER (2012 mezunu)

 

Altı yıl öncesinde psikoloji okumaya kararlı fakat bir vakıf üniversitesinde okumanın tereddütünü yaşayan bir öğrenciyken, şu an bu satırları Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Trafik Psikolojisi programında yüksek lisansa başlamış ve aynı zamanda bu alanda çalışan donanımlı bir psikolog olarak yazmak gerçekten çok gurur verici. 

Atılım Üniversitesi'nde geçirdiğim 5 yıla baktığımda, aldığım İngilizce eğitimin ve derslerin, hazırladığım ödevlerin, öğrencisi olduğum hocalarımın, içinde yer aldığım projelerin ve belki de en önemlisi psikoloji eğitimi almış olmanın beni ne kadar ayrıcalıklı kıldığını görüyorum. Lisans döneminin zorlu ve yönlendirilmeye ihtiyaç duyulan bir süreç olduğunu inkar edemem fakat bölümümüzdeki danışman-öğrenci ilişkisi benim için her zaman destekleyici olmuştur. Atılım Üniversitesi’nde bir çok okulda ulaşamayacağım kaynaklara, derslere, staj ve burs imkanlarına sahip oldum. Psikolojinin bir çok alt dalını tanıma şansı yakaladım ve gerçekten bakış açımı genişleten kaliteli ve gerçekçi bir eğitim aldım. 

Öğrenmeye, araştırmaya ve alanınızda en iyisi olmaya istekli olduğunuz sürece, Atılım Üniversitesi Psikoloji Bölümü, hocalarıyla, eğitim kalitesiyle, sağladığı burs ve staj imkanlarıyla sizleri bir adım ileriye taşıyacaktır.

 

Tuğba KOÇAK (2012 mezunu)

 

Merhaba Arkadaşlar,

Atılım Üniversitesi’ni burslu kazandığımda bursumu kaybedersem diye çok korktuğum için biraz çok çalışmışım galiba; bölüm birincisi, fakülte birincisi ve üniversite üçüncüsü olarak mezun oldum. Bu derecelerden bahsediyorum çünkü sizler de psikoloji bölümünde düzenli bir şekilde çalışırsanız eminim bu mutluluğu yaşayacaksınız. Çok kıymetli hocalarıma bu gururu yaşatıp bölümümü en iyi şekilde temsil ettiğim için çok mutluyum.

Atılım Üniversitesi’nin Psikoloji Bölümünde alacağınız İngilizce eğitim fark yaratmanızda önemli bir etken, özellikle akademik kariyer düşünenlere. Ben akademisyen olmak istiyordum ve bunun için bazı sınavlara girmek ve başarılı olmak gerekiyor; yabancı dil sınavı, ALES gibi. İşte Atılım Üniversitesi’nde eğitim dilinin İngilizce olmasının avantajını bu anlamda yaşadım ve tekrar İngilizce kurslarına gidip vakit kaybetmeden bu sınavlarda ilk girişte yeterli puanı alabildim. Ayrıca eğitim dilinin İngilizce olmasının en önemli avantajlarından biri de psikoloji biliminin doğasından geliyor. Psikoloji sürekli değişen ve gelişen bir bilim olduğu ve çoğu araştırma yabancı ülkelerde yapıldığı için bu araştırmaları okuyup anlayabilmek demek iyi bir akademik İngilizce bilgisine ve birikimine sahip olmak demek. Yabancı dilde yeni birşeyler öğrenmeye çalışıyorsunuz bu çok da kolay olmuyor. Ama Atılım Üniversitesi’nde, hocalarımızdan her anlamda alabildiğimiz yardım ve derslerde anlayamadığımız noktaları sorabildiğimiz bizim için ayrılan ders dışı ofis saatleri sayesinde bu sorunu aşıyorsunuz.

Atılım Psikoloji’nin başarılı ve ilgili akademik kadrosu ile kaliteli bir eğitim alacaksınız. Böylelikle, çoğu psikoloji bölümü öğrencisinden farkınız olacak çünkü çoğu programda yüksek lisans seviyesinde verilen dersleri biz lisans seviyesinde aldık. Ayrıca, psikolojiyi anlamada çok önemli yere sahip olan konuları içeren dersleri bir bütün olarak ve ayrıntılı bir biçimde alacaksınız ki bu psikolojiye bakış açınızı şekillendirecek bir yaklaşım.

Atılım Üniversitesi araştırma asistanlığı konusunda da fark yaratmakta. Ben hem deneysel psikoloji de hemde sosyal psikolojide yaptığımız deney ve araştırmalarla, hocalarımla yaptığım toplantılarla bildiklerimi uygulama şansı elde ettim.

Atılım Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nün kalitesini, mezun olur olmaz Ankara Üniversitesi Sosyal Psikoloji alanında kazandığım yüksek lisans ve Nevşehir Üniversitesi'ne Araştırma Görevlisi olarak atanmam açıklamaya yeter. Bu başarılarımın temelinde saygıdeğer hocalarımın emeği çok büyüktür; o yüzden hepsine sonsuz teşekkürler...

 

Dilay DEMİR (2010 mezunu)

 

Bu bölümü kazandığınız için çok mutlu olmalısınız, doğrusunu söylemek gerekirse ben ilk kazandığım gün halimden pek memnun değildim çünkü istediğim bölüm olmamıştı fakat işin içine girince her şey çok farklılaşıyor, derslere başladıktan sonra insan davranışını açıklayan tüm kavramlar insanın merakını uyandırıyor ve aslında hayatın tam kendisini anlatıyor. Psikolojiyi bu kadar çok sevebileceğim benim bile aklıma gelmezdi. İş bulma olasılığımız çok fazla, çok çeşitli alanlarda çalışabiliyoruz. Eğitim dilimizin İngilizce olması iş hayatında çok fazla avantaj sağlayacaktır. Bölümü İngilizce olarak okuyacak olmak ilk bakışta korkutabilir fakat ona göre hazırlıyorlar öğrenciyi, elbette zorlukları olacaktır fakat kısa süre içerisinde dersleri İngilizce olarak almaya da alışıyor insan ve bu durum aslında kendinizi şanslı hissetmenizi sağlıyor. Benim size önerim benim yaptığımı yapmayın, ön yargıyla yaklaşmayın yani, eğitim sistemimiz bizi buna zorluyor istemediğimiz bölümlerde veya okullarda olabiliyoruz fakat bu bölümde bütün bu kaygılarınızdan kurtulursunuz zaten bölümü, okulu ve hocalarımızı tanıdıktan sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız.                                  HOŞÇAKALIN…

 

Ayşegül ÇOPUR (2009 mezunu)

 

Psikoloji bölümünde okumak bir ayrıcalıktır. İnsanı tanıma adına çıkılan uzun ince bir yolda, kendini tanımakla başlar insan yola. Basit hobilerinin yanında kendisiyle ilgili üst düzey bilgi edinmenin güzelliklerini yaşar. Bu kadar çok bilgiyi zihninde nasıl tutabildiğini, istediği her anda da o bilgiyi nasıl kullanabildiğini anlar mesela veya sokak ortasında önemli bir konu hakkında konuşuyorken neden hem koşup aynı zamanda da o önemli konuyu konuşamayışının sebebini öğrenebilir. Yani zihninin sınırlarını keşfetmeye çıkabilir. Sadece bunlarla da sınırlı değil. Grup içinde gösterilen davranışların, yalnız başına olduğunda neden farklılaştığını, fabrikadaki işçilerin iş performanslarının nasıl artırılabileceğini ve belki de psikoloji diyince akla gelen ilk şey olan anormal davranışları nasıl belirleyeceğini psikoloji okuyarak anlamlandırabilir insan.

Atılım Üniversitesinde psikoloji okumak tüm bunları öğrenmenin ne kadar değerli olduğunu öğretiyor insana. Bilginin güç olduğunu, bilimsel bilginin ise hayattaki en önemli şey olduğunu vurguluyor. Bilimsel bilgiye ulaşmaya hatta o bilgileri nasıl kullanabileceğimize dair birçok ipucu veriyor bizlere. Eğitim dilimizin İngilizce olması da bu alanda yapılan çalışmaların takibini kolaylaştırıyor. Her yıl hocalarımızın danışmanlığında hazırladığımız bilimsel makaleleri psikoloji öğrencileri kongrelerinde sunuyor olmamız da bunu kanıtlayan çok değerli bir örnek.  

Atılım Üniversitesi psikoloji bölümü bu sene ilk mezunlarını verecek. Dolayısıyla henüz çok yeni bir bölüm ancak yeni olmasına rağmen hocalarıyla, öğrencileriyle birbirine kenetlenmiş bir aile gibi. Hiç durmadan büyüyen, gelişen imkanlarıyla da çok yakın bir gelecekte Türkiye’nin en iyi psikoloji bölümü olma yolunda.  

Atılım Üniversitesi psikoloji bölümündeki tüm hocaların ODTÜ mezunu olması öğrencilerin psikoloji alanıyla ilgili bilgi edinme kalitesi açısından büyük avantajdır. Bunun yanında bölümdeki bütün hocalar ofis saatlerine aldırmadan öğrencileriyle her an iç içedir. Ders harici bir konu hakkında bile rahatlıkla fikir alabileceğiniz samimi ortamlar sağlarlar. Paylaşımcıdırlar; bilgi paylaştıkça artar düşüncesiyle hareket ederler ve öğrencilerinin de fikirlerini önemserler. Öğrencilerin memnuniyeti hocalar için birinci sıradadır.  Ve belki de en önemlisi gelecekte iş imkanı sağlama yolunda ellerinden geleni yaparlar. Çoğu üniversitelerin psikoloji bölümü öğrencilerinin pek yaşayamadığı staj deneyimini Atılım Üniversitesi psikoloji bölümü kendi öğrencilerine yaşatır. Bu gelecekte çalışılacak olan alanın belirlenmesinde ve o alanda emin adımlarla ilerleme konusunda öğrencilere çok yardımcı olur. Üniversite yerleşkesinin içinde olan psikoloji laboratuarı da deneysel psikoloji alanında çalışmak isteyen öğrenciler için hazır durumda.   

Psikoloji okumak insan davranışlarının nedenlerini açıklamaya yardımcı olur bu anlamda birçok alandan daha ayrıcalıklı bir alandır. Ancak Atılım Üniversitesinde psikoloji okumak tüm bunların üstünde hocalarının ve üniversite imkanlarının sayesinde insanın farkındalık düzeyini artırır ve hayata karşı yeni bakış açıları kazandırır.

 

 Canan ASİLTÜRK (2009 mezunu)

 

    Psikoloji okumak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Atılım Üniversitesi’nin en iyi bölümlerinden biri psikoloji bölümüdür. Gerek hocalarıyla gerek eğitim kalitesiyle son derece verimlidir. Üniversite okumanın en önemli parçalarında bir tanesi de kurumda ki öğretim görevlileridir. Bölümümüz bu açıdan çok kalitelidir, hocalarımızın amacı ders anlatmak değil dersi öğretmektir. Ne zaman olursa olsun yanlarına gittiğimiz zaman anlamadığımız her konuda bize yardımcı olur yol gösterirler. Psikoloji gibi insanlarla iyi iletişim gerektiren bir bölüm için bu çok önemlidir ve biz bu açıdan çok şanslıyız.

     Bir diğer önemli olan konu ise eğitim kalitesi. İyi birer psikolog olmamız için müfredat en iyi şekilde düşünülmüş ve uygulamaya konulmuştur. Her bir ders için alanında uzman olan öğretim görevlileri seçilmiştir. Birçok üniversiteden farklı olan eğitim kalitemiz bizi en iyi şekilde yetiştirmekte ve geleceğimiz için yol açmaktadır.

     Geleceğe adım atmak için önemli olan şey doğru bölümü seçmektir. Ben psikoloji okumak istiyorum ben bu işi yapabilirim diyorsanız doğru yerdesiniz. Atılım Üniversitesi psikoloji bölümü sizin bu isteğinizi gerçekleştirmeniz için doğru bir tercih olacaktır.